Počítání hlav

Bazárek knih

Bazárek knih

David Marusek
Triton 2009

Život v roce 2134 by se mohl zdát bezchybný: Nanotechnologie dokáží vyrobit téměř vše, co lidé potřebují; lékařská věda umí ovládat tvar lidského těla i jeho věk a umělé inteligence, roboti a zástupy spokojených klonů zastanou většinu práce. Vypadá to jako ráj, jen kdyby existoval způsob, jak se zbavit přebytku populace. Svět je přelidněný a právo mít dítě je regulováno přísnými zákony. Když je Eleanor K. Starkeová, jedna z nejmocnějších a nejvýznamnějších politických makléřek, zavražděna, stává se zmrazená hlava její dcery objektem zájmu hned několika skupin – jejího zestárlého a zavrženého manžela, fanatického přívržence mezihvězdné kolonizace, desítky let starého chlapce a manželského páru klonů. Každý z nich přitom sleduje vlastní zájmy ve snaze naplnit svůj cíl.[anotace]

Samson Harger je obalový designér a umělec, který žije v poměrně složitém světě v roce 2134 ( jak praví anotace ). Jeho život se zásadním způsobem změní ve chvíli, kdy do něj vstoupí Eleanor K. Starkeová, která řídí vlastní nadnárodní korporaci, jež je vlastně jakýmsi státem nad všemi ostatními. Poté, co se jim dostane té výsady nechat spojit svoje geny a mít vlastní dítě se stávají ještě více středem společnosti, než tomu bylo doposud. Eleanor navíc stoupá i v politickém kariérním žebříčku a jejích rukou se začíná hromadit neuvěřitelná moc a vliv, což není některým lidem, i z jejího okolí, příliš po chuti. První vážný zlom od narození dcery ve vztahu Samsona a Eleanor nastává v okamžiku, kdy Sammy neprojde celkem rutinní zkouškou Slimáka Vlasteneckého velitelství a stane se z něj Smraďoch. Tato chvíle ostatně nemá vliv jenom na jejich životy, ale spouští lavinu událostí, která více či méně zasáhne do života každého člověka.

pocitani-hlav_thumbV této knize, alespoň povětšinou, nenajdete zběsilé akční scény a až na výjimky se nekonají ani vesmírné lety. Přesto je Počítání hlav sci-fi jako řemen a není jenom tím, že autor posunul náš svět do třicátých let dva a dvacátého století.
Představte si, že do rukou člověka žijícího v devatenáctém století dáte běžný beletristický titul, který popisuje náš současný život a naši společnost. Dotyčný by tam našel pár znaků vzdáleně připomínající jeho dobu, ale drtivá většina dějů a událostí by pro něj byla příliš fantastická a nepřijatelná. Stejně se budete nejspíš cítit i vy při čtení této knihy. Společnost, tak ji známe my, prodělala i díky válce velice bouřlivý vývoj, aby se ustálila v nucené podobě jakéhosi pseudokastovního systému, ve kterém někteří lidé existují jen proto, aby plnili striktně vymezené úkoly. Technika, technologie a hlavně genetika a nanotechnologie pokročili mílovými kroky vpřed a díky nim se délka života natáhla do pro nás těžko představitelných délek.

V knize se proplétají a navzájem ovlivňují tři hlavní dějové linie. První tvoří osudy přestárlého Samsona Hargera a jeho čártru, ke kterému se v pokročilém věku přidal. Dalším je osud policisty jerryho Freda a jeho manželky evangeliny, který ze všech zúčastněných projde největším myšlenkovým a charakterovým vývojem a posledním je snaha Meeweeho, umělé inteligence, o záchranu Elli, dcery Eleanor Starkeové. Pokud se vám to zdá složité a málo vysvětlující, tak to je dobře. Autor totiž nedá čtenáři nic zadarmo. Nekoná se žádné zdlouhavé a suchopárné vysvětlování dějů a událostí, všechny náležitosti světa jsou velmi nenásilně vyjeveny až v průběhu děje. Jako příklad může sloužit visola, která je nejdříve několikrát použita a až následně je její význam ozřejměn jen tak jakoby mimochodem v průběhu rozhovoru dvou postav. Stejné je to i s nastiemi a tím proč mají některá jména na začátku vždy jen malé písmeno.

David Marusek zkrátka vytvořil skvělou knihu s originálně propracovaným a hlavně fungujícím světem, která ale vyžaduje plnou čtenářovu pozornost. Rozhodně se nejedná o vlakové čtivo, kde můžete klidně vynechat pár řádků a ničemu to nevadí. Počítání hlav naopak vyžaduje klid a soustředěnost.

V říjnové ( ročník 2008 ) Ikarii, v článku Anglo-Americká fantastika v letech 2005-2006 Martina Šusta je kniha Počítání hlav označena jako jeden ze skvělých debutů roku 2005. A věřte, že autor článku ví, o čem píše. Troufám si tvrdit, že tato kniha je za poslední dobu jedním z nejoriginálnějších titulů, které se na našem trhu objevily. Byla by proto velká škoda, kdyby bez jakéhokoli ohlasu zapadla v současné knižní nadprodukci lépe propagačně připravených knih.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*



Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..