Laurell K. Hamilton
Triton 2006
Oživovatelka zombií a popravčí upírů, kteří se provinili proti platným zákonům, Anita Blakeová je zpět. Druhý románový příběh z pera Laurell K. Hamiltonové nás opět zavádí do St. Luis, které se od města známého v našem světě liší tím, že se po jeho ulicích běžně pohybují upíři, lykantropové nebo ghúlové
Oživovatelka zombií a popravčí upírů, kteří se provinili proti platným zákonům, Anita Blakeová je zpět. Druhý románový příběh z pera Laurell K. Hamiltonové nás opět zavádí do St. Luis, které se od města známého v našem světě liší tím, že se po jeho ulicích běžně pohybují upíři, lykantropové nebo ghúlové
Znovu mi nedá nezmínit se o obálce knihy, jejíž krvácející název se nachází nad fotografií hlavy a části ženského těla, jehož středem se táhne popitevní šev. Alžběta Trojanová znovu odvedla dobrou práci a její obálka věrně vystihuje pochmurnost příběhu.
Jeden a půl milionů dolarů nabízí v úvodu Harold Gaynor, invalidní milionář, Anitě a jejímu šéfovi Bertovi Vaughnovi z agentury Oživovatelé Inc. za oživení jednoho ze svých předků. Je jasné, že celá procedura musí mít vzhledem k nabídnuté částce nějaký háček. A tím je stáří mrtvoly, které se blíží téměř k třem stovkám let. K oživení tak dlouho mrtvého je totiž potřeba rituálně obětovat takzvané bílé kůzle, což není nic jiného než eufemismus pro lidskou oběť. A Anita se na něčem takovém rozhodně nehodlá podílet. Díky ráznému odmítnutí tak získává ve svém životě dalšího mocného nepřítele.
Anita se ještě nestačila zbavit znechucení nad nehoráznou nabídkou Harolda Gaynora a díky své spolupráci s policejní jednotkou MOST ( specialisty pro nadpřirozené zločiny ) se musí připravit na několikanásobně vraždy, kterou její spolupracovník detektiv seržant Dolph Storr označil jako špinavou. Místo činu, na němž se vyskytují pouhá zdevastovaná torza lidských těl, však takové označení plně nevystihuje. Je jasné, že pachatelem nemohl být jiný tvor než zombie. Obyčejná zombie by však něčeho takového nebyla schopna, a tak se Anita musí vypravit ze nejvyšší kněžkou vúdú seňorou Domingou, která jediná může navést vyšetřovatele na správnou stopu. Seňora Dominga však také nepatří k lidem, které by Anita mohla označit za své přátele. Začíná tak souboj s časem a hra na kočku a na myš, ve které není zcela jasné kdo je kdo.
Ve třetí rovině příběhu se pak odehrává Anitin konflikt s novým Pánem města, vyšším upírem Jean – Claudem, který se již v prvním, i díky Anitině (ne)dobrovolné pomoci, stal nejmocnějším nemrtvým v St. Luis.
Kdo četl už první díl Provinilé slasti, zná už město a vlastnosti světa, kde se příběhy Anity Blakeové odehrávají a je možná z části ochuzen o jeho poznávání. Prostředí je tedy jasně dané a nejspíše nelze předpokládat, že se ani v dalších dílech série nebude nějak dramaticky vyvíjet. I tak je ale velmi uvěřitelné a jeho zákonitosti jsou navzájem skvěle propojené a funkční. Stejně tak postavy jednají v duchu světa, kde vúdú a magie fungují a kde po setmění můžete potkat nemrtvé příbuzné hraběte Drákuly.
Jedinou výtku bych tak směřoval k překladu. Nedokážu posoudit nakolik se blíží nebo odchyluje od originálu, ale nemile působí některá opakující se slovní spojení. Až příliš mužů je totiž charakterizováno popisem „měl postavu hráče rugby“ a popis „měl ramena přes celá záda a nohy až na zem“, který napoprvé působí originálně a mile je napodruhé příliš kýčovitý.
Laurell K. Hamiltonová nepíše hlubokomyslné filozofické horory a nijak to nezastírá. Její příběh je pohodovou akční jízdou, kde není nouze o scény, kdy krev doslova kape z každého slova a kde jednající postavy mají předem dán charakter, v jehož intencích jednají. Nejvíce rozporuplnou postavou je tak samotná Anita, jejíž nitro tíží temné tajemství i schopnosti, kterým zatím zcela nerozumí a proměňuje se spolu s tím, jak jim přichází na kloub. Očekáváte-li tedy svižnou četbu se sympatickou, hláškující hrdinkou, nebudete rozhodně zklamáni.
Přidejte odpověď