Jan Podšera
vlastní náklad 2019
Kniha Ewraker [čti Evraker] je akční výlet do středoevropských dějin počátku 10. století, konkrétně do let 920–921. Očima polanského mladíka Bożydara a vikingských bojovníků bych vám rád zprostředkoval pohled na jednu ze zásadních událostí českých dějin, kterou je vražda sv. Ludmily, babičky sv. Václava.
Nedávno rozjel Jan Podšera na Startovači kampaň ke druhému dílu své historické knihy Ewraker, což byl nejlepší důvod k tomu, abych se knize podruhé podíval na zoubek.
Děj knihy se začíná odehrávat roku 920 našeho letopočtu, kdy se v našich končinách chýlila ke konci vláda knížete Vratislava prvního, jehož potomkem nebyl nikdo menší než svatý Václav, což ale každý určitě ví. Autor nás v knize zavádí o poznání severněji, do krajiny Polanů, kterým v té době vládne bájný kníže Leszek z rodu Piastovců. Právě k jeho dvorci žene koně tryskem jeden z hraničářů a dokonale tak naruší jedno z klidných rán začínajícího jara. Knížeti, a všem v jeho blízkosti, přiváží znepokojivou zprávu – proti proudu Wisly se blíží na pětadvaceti lodích velká síla Varjagů. Je jasném, že v tomto počtu se vigingští bojovníci určitě nevydali na mírumilovnou obchodní cestu, zvlášť když jejich cestu lemují vypálené statky a mrtvá těla. Kníže Leszek i jeho muži mají zanedlouho jasno – je nutné vypravit vlastní zbrojnou hotovost a střetnout se s nájezdníky v boji.
Na začátku knihy uvádí autor čtenáře do děje, místa a času a chvílemi to dělá snad možná příliš násilně, až jeho příběh připomíná spíše učebnici dějepisu. Zpočátku na můj vkus také používá příliš šroubované obraty a snaží se , aby jeho příběh „zněl“ opravdu historicky. Rušivě také působí velmi časté poznámky pod čarou odvádějící čtenářovu pozornost. Tady ale musím autorovi k dobru přičíst, že v kampani na Startovači dával případným startérům vybrat, zda chtějí mít poznámky uvedené pod čarou přímo v ději, nebo zda je budou mít na jednom místě až na konci knihy. Pokud tak bude na výběr u dalšího dílu, tak rozhodně doporučuji poznámky až na konci. Na několika málo místech by pak chtěl text ještě trochu doučesat.
S přibývajícími stránkami, ve chvíli, kdy autor opustí přílišnou didaktičnost úvodu, získává autor na jistotě a příběh působí plynuleji než na začátku. Jakmile úplně přestane tlačit na pilu ohledně historie, která se stane jen nutným rámcem jeho vyprávění, přijde si čtenář skutečně na své. Naplno se to pak projeví v průběhu bitvy mezi Polany a Varjagy a ve všem, co po ní následuje.
První díl, z plánovaných čtyř, tak dobře plní úlohu prologu, který přivádí na scénu důležité postavy. Navíc rozhodně nenudí a dokáže dle mého názoru vyvolat čtenářův zájem o pokračování.
Za tři sta kaček jsem tak dostal knihu v pevné vazbě, s barevnými ilustracemi na kvalitním papíře a zhruba sto stran textu. Je to málo? Z pohledu běžné knižní produkce určitě ano.Na druhou stranu, proč ale někomu neumožnit splnit si svůj sen o vlastní knize. Tohle chápu velice dobře. Asi budu muset oprášit těcj několik stovek stran vlastních textů, které leží někde ve sklepě.
V každém případě je na Startovači právě rozjetá druhá kampaň, ve které lze získat jak první, tak i druhý díl, případně oba najednou. Takže je na čase opět se stát startérem a pomoci ke splnění další části knižního snu.
https://www.startovac.cz/projekty/ewraker-ii/
Vydáno 2019, Jan Podšera
Počet stran 133
Jazyk vydání český
Vazba knihy pevná / vázaná
Náklad 300 ks
Přidejte odpověď