Vlado Ríša
Triton, EF 2008
I v jiných dimenzích probíhá první světová válka a pašeráci se ji neštítí využít ke svým účelům. John Francis Kovář se společně s dalším agentem, leteckým kouzelníkem Vincentem Vegou, setkávají na bojišti s legendárním anglickým pilotem kapitánem Bigglesworthem, zvaným Biggles, a jeho milovanými „velbloudími“ stíhačkami. Centrála po nich chce likvidaci pašeráků a oni to pojmou, jako vždy, po svém. Vzdušné souboje, synchronizované kulomety, pístové motory a všudypřítomná smrt … To je další mise agenta známého pod iniciálami JFK.[anotace]Po Karolině Francové dostává postavu Johna na hraní další nováček, kterým je tentokrát šéfredaktor časopisu Ikarie a spisovatel Vlado Ríša a nás tak po předchozím díle, který byl, řekněme, sci-fi thrillerem, čeká tentokrát čiré dobrodružství nehrající pro jednou na vážnou notu Kovářova života.
Johna Kováře toho času ve vyhnanství navštíví neoficiálně jeho kolega Vincent Vega s žádostí o pomoc, kterou John okamžitě přijímá a oba společně odchází na další misi, ve které se ocitají v paralelním světě I. světové války a jejich úkolem je zneškodnit pašeráky magické drogy.
Pašeráci v oblacích čtenáře vtáhnou do děje, zejména skvěle vylíčeným prostředím. Všechny suchozemce tak musím zklamat, protože skoro celý děj se odehrává ve vzduchu – ano sice se na zem také podíváme, ale než se nadějeme, tak sedíme opět za kniply dvouplošníků. Což nevadí – protože letecké souboje a vůbec vše kolem těchto strojů je vylíčeno tak perfektně, že příběh autorovi „sežerete“ i s navijákem. Letadlovému kouzlu pak dodává šmrnc obsazení Ríšovy oblíbené literární postavy – pilotního mága Bigglese. Dobrodružnou atmosféru dokreslují ilustrace, o které se postaral sám autor.
Pokud bych měl mluvit o slabinách – určitě by se jich pár našlo. Asi nejvýraznější a první je, že v knize chybí pořádný záporák – nějaký pořádný hajzlík, který by hrdinům pekelně zatopil. Ano, jsou tu sice Němci a pašeráci, ale to je všechno a bohužel mně osobně to nestačí. Druhá slabina se ani tak nedá nazvat slabinou, přesto… Prostě všichni, kteří čekali na to, že se Kovářovi nějak podaří vybruslit z problému jménem vyhnanství, budou prostě zklamáni, protože linie zvaná problémy s vyhnanstvím a X-Hawk jsou v šestnáctém díle odsunuty na druhou kolej a prostě se neřeší. Což je vzhledem ke konci Věku mloků škoda.
Pašeráci v oblacích coby dobrodružné čtivo nezklamali a nebýt postav jako Vincent Vega, John Francis Kovář a sci-fi prvků, tak by se to klidně mohlo jmenovat Biggles. Jistě, skvěle to spojuje prvky obou sérií, což je potřeba si uvědomit. Každopádně jako další díl JFK cyklu mě to tak trochu zklamalo, ale rozhodně se těch několik drobností nemusí považovat za průšvih.
Hodnocení: 65%.
Martin Stručovský
Přidejte odpověď