Františka Vrbenská
JFK 18
Triton, EF 2011
Ač se to zdálo už takřka neuvěřitelné, nakonec spatřil světlo světa i knižní přepis osmnácté mise agenta Johna Francise Kováře. Díky chybě GODa ( Centrální Nad-inteligenci EF ) tak byla tato data uvolněna až po vyjití dvacáté šesté knihy první ryze české sci-fi / fantasy série.
Nutno ale hned na začátku podotknout, že poměrně dlouhé čekání se netrpělivým čtenářům bohatě vyplatilo.
Po krátké a nezbytné přípravě na misi nás Vaganty a vlčí máky zavedou do období, které na dlouhá léta ovlivnilo osud celého světa a představuje dobu následující po ruské bolševické revoluci v její nejsyrovější podobě. Revoluční hesla shlížejí na popraviště, která osiří vždy jen na krátkou chvíli, lidé s ideově správnými názory a politickou mocí ovlivňují všechny a všechno ve svém okolí a jen málokdo se opravdu dočká oné slibované zářné budoucnosti. Stejně jako všechny revoluce i před tím i potom začala i ta „říjnově-listopadová“ ze všeho nejdřív požírat své vlastní děti a nemilosrdně šlapat po jejich idejích. Jedním z nich je i zpočátku zapálená komsomolka Altyn Tuulaj, jež se snaží importovat rudou revoluci do rodného Mongolska. I ona však po čase sezná, že ideje jsou věc jedna a realita druhá. Díky svému původu, rodové linii sahající k dávným vládcům její rodné země, se i ona nakonec stane nepohodlnou.
Velmi podstatnou osobností příběhu, i když se o ní spíše jen mluví, než aby byla osobně přítomná, je spisovatel Jaroslav Hašek. Pro mnohé, zvláště mladší čtenáře, bude určitě velké překvapení, že Hašek nebyl jen autorem dobrého vojáka Švejka, ale i zapáleným revolucionářem a na sklonku druhé dekády dvacátého století i vysoce postaveným členem sovětské mašinérie. Jeho pravděpodobná, záhadná mise, kterou v roce 1920 podnikl právě do Mongolska pak byla určitě jednou z inspirací Františky Vrbenské.
Další historickou postavou, kterou autorka dle dochovaných podkladů bezchybně zapracovala do děje, je i baron Ungern von Sternberg, přezdívaný pro svoji krutost Krvavý baron. Jeho role je sice oproti té Haškově víc epizodní, ale bravurně dokresluje nebezpečnou a pro mnohé i tragickou dobu jeho nadvlády na velkou částí Mongolska. Stejnou krutostí se v reálném životě vyznačoval i kníže Dambíndžankan, kterého s Krvavým baronem spojoval boj proti Číňanům a posléze i proti rudému Rusku.
Z výše uvedeného je patrné, že si autorka dala velmi záležet na tom, aby bezchybně, na základech skutečných reálií, připravila uvěřitelný základ pro další dobrodružství agenta v nemilosti Johna Francise Kováře. Možná právě tato snaha o provázanost reálií a fabulace ( těžko říct kde jedno začíná a druhé končí ) vedla k „mírnému“ opoždění vydání knihy oproti původně slibovanému termínu. Nejspíš ze stejného důvodu je však první polovina knihy tím suverénně nejlepším, co jsem zatím z devatenácti svazků série JFK přečetl.
Tak, jak je u příběhů Františky Vrbenské dobrým zvykem, je další devizou i této knihy místy až poetický jazyk, dobře známý čtenářům předchozího autorčina počinu Vítr v piniích. Je celkem jedno, zda je popisován romantický úsvit nad lehce zvlněnou mongolskou stepí, hospodskou pitku nebo stahování lidské kůže za živa, vždy je to pastva pro oči, i když žaludek se může místy bouřit.
Samotný JFK je v podání Vrbenské stejně sarkastický a mnohdy až nemístně nad věcí jako v podání dalších autorů, kteří dostali příležitost naskočit do rozjetého vlaku úspěšné série. Oproti jiným příběhům, snad díky nulovému zajištění agenturou EF, je jen více ve vleku událostí a nepoměrně více dostává zabrat. I pro něj samotného je tak trochu vysvobozením, když se jako „deus ex machina“ zjeví jeho dávný kyborgizovaný přítel.
Závěrem lze bez jakýchkoli pochybností konstatovat, že Naganty a vlčí máky jsou v rámci celé série nadstandardním příběhem a nejedná se tak jako v jiných případech o pouhé vlakové čtivo, i když jde „jen“ o dobrodružný příběh. Díky již zmiňovaným jazykovým schopnostem, dokonale provázanému ději i skvěle namíchanému koktejlu historických faktů a fikce, se jedná o nejpříjemnější žánrové překvapení tohoto roku. I když by to asi nejspíš nemělo nikoho překvapit.
Nakladatel: Triton, E.F.
Obálka: Tomáš Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 240
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Zajímavé odkazy:
http://www.radio.cz/cz/rubrika/kultura/kdo-byl-jaroslav-hasek
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Ha%C5%A1ek#cite_note-0
http://cs.wikipedia.org/wiki/Damb%C3%ADd%C5%BEankan
Přidejte odpověď