JFK 25: Soumrak Camelotu

Bazárek knih

Bazárek knih

Karolina Francová
JFK 25
Triton, E.F. 2011

Nad Británií se stahují temná mračna. Artuš, stále více rozmrzelý svým nenaplněným manželstvím, začíná podléhat temnější straně své osobnosti. Na Merlina čím dál více doléhá věk i starost, kterou doposud věnoval svému celoživotnímu dílu – Camelotu. Králova sestra Morgana se prostřednictvím svého syna začíná hlásit o svá práva a ke všemu se zdá, že se opět probouzí Drak.
Do reality, pod jejímž povrchem bobtná víc než jen napětí, se infiltroval největší nepřítel Kovářů rovnováhy Xaverius Hawk, aby zde získal něco, co mu může pomoci v konečném ovládnutí veškerého univerza. Ani agentura však nezahálí a její zájmy ve světě, kde nejsou magie a rytířství jen prázdné pojmy, může hájit jen ten nejlepší. John Francis Kovář se tak vydává na další misi, na jejímž výsledku může záviset opravdu mnoho.

Po knize inspirované českou sci-fi Soumrak_Camelotuklasikou Karla Čapka ( JFK:15 – Věk mloků ) se tentokrát Karolina Francová nechala zlákat jednou z nejznámějších, a bohužel také nejzprofanovanějších, legend lidské historie vůbec a svůj další vklad do série Kovářů rovnováhy postavila na příběhu rytířů kulatého stolu.
Autorka ctí legendu v jejím romantickém podání a několikrát přímo odkazuje i na její nejlepší filmové zpracování z roku 1981 pod režijní taktovkou Johna Boormana. A tak i když se jedná o zlé časy, kdy lidský život neměl valnou cenu a ti dobří umírali většinou předčasně, v tomto příběhu jsou ženy na piedestalu a muži se o ně, alespoň většinou, uchází jako opravdoví rytíři. Romantických scén si tak čtenář užije dosyta, ale i z mužského pohledu se stále ještě jedná o rozumnou míru a rozhodně nejde o červenou knihovnu.

Tato kniha je příkladem, že méně někdy opravdu může znamenat více, a tak JFK není úplně tou nejhlavnější postavou a v knize nedostává příliš prostoru, ale když už se objeví, jsou jeho činy pro děj velmi zásadní.
Soumrak Camelotu naplňuje otřískané klišé – za vším hledej ženu, v tomto případě ženy dvě, pominu-li jeho autorku. První je trápící se a osudem smýkaná královna Guinevere, kterou stále nenaplněný vztah s Artušem souží čím dál víc a druhou bývalá pracovnice Agentury EF a současná družka, pokud lze takový výraz použít, X-Hawka Nikita Bernstein. Obě ženy vytváří přímý protiklad. Zatímco královna Camelotu je životem těžce zkoušená žena a po většinu děje je opravdu jen ve vleku událostí, kterým dokáže vzdorovat jen v ojedinělých případech, tak zběhnuvší agentka je příkladem silné a sebevědomé ženy, která dokáže obstát i ve světě mužů. Z nich je nejzajímavější figurou rozhodně Artuš, kterého autorka nevylíčila jako romantického hrdinu bez bázně a hany, ale jako muže, který byl do své role spasitele Británie v podstatě vmanipulován Merlinem a jeho nejcennější vlastností pak je sebeovládání s jakým, až do příchodu X-Hawka, dokáže vzdorovat své přirozené divokosti.

Vzhledem k názvu i autorčině naturelu je závěr knihy vcelku předvídatelný, přesto jej dokázala zvládnout více než dobře a děj až k závěrečnému epilogu velmi příjemně graduje.
Přestože Soumrak Camelotu může někdo považovat za příliš zženštilou kapitolu Kovářových dobrodružství, nejedná se v celkovém kontextu celé série vůbec o špatnou knihu. Pro mě osobně je tak jubilejní pětadvacátý díl velmi příjemným překvapením a jako čtenář bych se v budoucnu dalšímu vstupu Karoliny Francové do universa JFK rozhodně nebránil.

Nakladatel: Triton, E. F.
Obálka: Tomáš Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 200
Rozměr: 125 x 185
Provedení¬: paperback

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*



Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..