Obálku dubnové Pevnosti z největší části ovládla nesympatická fialová tvář Thanose, který má na svědomí rovnou polovinu života v galaxii a spolu s přeživšími Avengery čeká na svou konečnou hru. Není proto divu, že po pár fantastických redakčních střípcích, je několik dalších stránek věnováno právě těm, kdo jeho „řádění“ přežili a víceméně také spekulacím o možném dalším vývoji. Vzhledem k tomu, že Pevnost už jsem delší čas nekoupil, dost mne iritovala zkratka MCU, která se v textu mnohokrát objevuje. Nakonec jsem jí rozklíčoval i já 😊 a vhled do možností konečné hry Avengerů, i jejich komiksové a televizní minulosti, byl hodně fajn.
Následuje obvyklá dávka filmových recenzí, z nichž vyčnívá Captain Marvel ze sedmdesáti procenty (spolu s klasikem bych se mohl zeptat: „a není to málo Antone Pavloviči?“) a představení postapa Skrvna z produkce Stream.cz. Filmová hlídka se ještě lehce dotkne Amazonky, tentokrát ze „stáje“ DC a pak už zacílí na další, pro změnu seriálový, vrchol sezóny z dílny HBO, kterým nemůže být nic menšího než závěrečná série HOT (začínám těm zkratkám přicházet na chuť). Vzhledem k romu, že první díl už máme za sebou, nemá se cenu v článku příliš pitvat.
Přes sérii knižních recenzí se čtenář dostane k dvojstraně o Středozemi, kterou jsem s klidným svědomím přeskočil, protože začíst se do prvního dílu LOTRa se mi nepodařilo ani na několik pokusů a první dvě a půl hodiny filmového zpracování pro mne představovalo dvě a půl hodiny koncentrované nudy. Ale co bylo to bylo. Z následující plejády představování knižních novinek snad nejvíc zaujal další počin Fantastické Epochy a Inferium Romana Bureše, takže jsem po pár řádcích přeskočil dál, abych se neochudil ani o písmenko, zápletku a cokoli dalšího, až se mi tahle kniha dostane do ruky. Rozhodně zajímavě vypadá i Nikdynoc Jaye Kristoffa a samozřejmě mistrovský Prstencový svět Larryho Nivena.
Přes komiksové, očekávací a herní okénko se pak čtenář dopracuje k otmu nejlepšímu, co z publicistiky tato, a vlastně i jakákoli jiná Pevnost, může nabídnout. Ano, tušíte správně, Historie a záhady, v podání nepřekonatelného Míly Lince. Každému soudnému čtenáři musí hlavou vrtat otázka, proč má tak geniální autor, jakým ML bezespotu je, k dipozici pouze čtyři strany textu. Zcela vážnou notou pak naváže článek o KHB a takových by rozhodně mělo být víc a nejen proto, že se Karel Havlíček Borovský po návštěvě Ruska stal jasným odpůrcem takzvaného všeslovanství.
Po GeekZóně se pak přeci ještě jednou dostává k psanému slovu již zmiňovaný ML, tentokráte v rozhovoru se členy skupiny Deloraine, nejen o jejich debutovém albu Vlaštovka. Hned v první odpovědi se dozvíme, že po vypití lahve Absinthu mohou vzniknout skutečně dobré věci. Kdo nezkusil, nepochopí. Rozhodně ale doporučuji zkusit minimálně návštěvu na stránkách www.deloraine.cz a zaposlouchat a zadívat se do některého z jejich klipů, které zde představují.
Černobílá literární část nabízí dvě povídky, pěkně půl na půl zahraniční a českou. V té cizozemské povýšil Peter F. Hamilton téma brexitu na vyšší level, alespoň mě to tak připadalo. Samotná povídka je ovšem výborná (až na jednu poměrně častou překladatelskou chybičku, poznáte jakou?). Kromě ní dostal autor ještě prostor na dalších třech stranách, v dvoustránkovém rozhovoru a představení jeho ságy o Pandořině hvězdě, která vypadá na opravdu momnumentální space operu.
Také povídka české autorky Evy Žilkové Shepardova huť není vůbec špatná. Škoda jen, že její pointu prozrazuje ilustrace hned na její druhé straně. Ale jinak se opravdu povedla a je to hodně příjemné počtení.
Celá Pevnost se nese v doporučujícím radostném duchu a představuje jednu knižní pecku za druhou. Jedinou kritickou věcí, potvrzující pověstnou výjimku, je třiceti procentní hodnocení filmu Všechno nejlepší 2.
Takže za mne se jedná o další skvělé číslo tohoto časopisu, ale s koupím toho dalšího nejspíš budu váhat, protože kde má člověk brát peníze na spoustu knížek, které si díky ní vyhlédne. Tak uvidíme příště.
Přidejte odpověď