Roman Bureš
Euromedia 2019
edice Brána
Roman Bureš je mimo jiné autorem vynikající sci-fi trilogie Propast času, která se z větší části odehrává na území Římské říše a neméně vydařené povídkové knihy Vítejte v pekle, která obsahuje dva čistě historické příběhy, které jsou s Římem také spojené. Takže, když jsem narazil na knihu Leon, která slibuje v podtitulu román z období Spartakova povstání, neváhal jsem s jejím pořízením ani chviličku.
Leon je bývalý boxer a finalista Olympijských her (samozřejmě těch půvosních). Sláva však připadá jen vítězi. Začátek knihy ho zastihne na hradbách města Hérakleia Pontiké, kde spolu se ženou a dvěma dětmi našel domov. Tři stovky obránců pozorují, jak se pod hradbami vyloďuje tisícičlenná římská legie. Dobře ví, že nejsou Sparťané a tohle nejsou Thermopyly. Kapitulace a výkupné jsou tak jedinou možností, jak přežít a doufat, že Římané potáhnou další den dál. Jenže některé dohody se zkrátka nedodrží a zisk z prodeje stovek otroků je příliš velkým lákadlem. V krvi a potech tak začíná Leonova cesta.
Úvod knihy tak trochu připomíná slavný film Gladiátor. Leon se musí vyrovnat nejen se ztrátu svých blízkých, ale i novou situací, kdy je prodán do jedné z nejhorších gladiátorských škol. Stejně jako filmový gladiátor má oproti svým „kolegům“ výhodu alespoň nějakého výcviku, i když jen jako boxer. Nevýhodou je pak jeho vzpurná povaha, kterou se sice dlouho daří držet na uzdě, ale která si vždycky nakonec najde cestu na povrch.
Když jsem na obálce knihy četl román z období Spartakova povstání, netušil jsem, že se její hrdina stane přímo jedním z jeho protagonistů. Roman Bureš tak provede svého hrdinu celou vzpourou, od jejího počátku, přes vítězné bitvy i hořký konec. Sám Spartakus se tak stává jednou z důležitých postav. Přesto je to Leonův příběh. Příběh, který je drsný stejně jako doba, kdy se odehrává. Jeho protagonisté se místy doslova brodí v krvi a milosrdenství neočekávají ani neposkytují. Nejen úpatí Vesuvu se tak zbarví rudě.
Spartakův příběh znám jen rámcově, bez nějakých detailů. A i když je jasné, jak jeho povstání skončí a někde vzadu v mysli je neustále přítomná myšlenka, že to dopadne špatně, zároveň se ozývá i špetička naděje, že alespoň někdo z té vřavy vyvázne a vás to nutí neustále číst dál. Navíc Roman Bureš dokáže psát neskutečně čtivě a jeho příběh plyne kupředu jako horská bystřina. Nic nevycpává vatou a o Leonově osudu vypráví velmi uvěřitelně. Stejně uvěřitelně na mne jako na laika působí i historické souvislosti, kulisy a životy prostých i zámožnějších obyvatel tehdejší Itálie. Kapitolou sama o sobě jsou pak bojové střety a bitevní vřava, podávané se syrovou krutostí.
Ačkoli Leon hraje v příběhu jasný prim a Spartakus je pochopitelně důležitou postavou, není to jen o těchto dvou mužích. Objevuje se i spousta dalších postav, které mají v příběhu svoji důležitou roli, i když se některé objeví jen krátce. Nikoho z nich se ale autor nesnaží líčit s nějakým velkým patosem nebo aureolou zářného hrdiny. Lidé jednají tak, jak je k tomu nutí okolnosti a drsná doba prvního století před naším letopočtem. I samotný Spartakus ví, kdy si může dovolit být velkorysý a kdy musí nechat svým lidem volnost v tom, po čem v té chvíli prahnou nejvíc.
Důkazem toho, jak dobře je kniha napsaná, je pro mne osobně to, že když jsem jí vzal do ruky, tak jsem jí odložil až po jejím dočtení. Ty necelé tři stovky stran jsem dal na jeden zátah.
Hodnocení: 90%
Anotace:
První století před Kristem. Ekonomika Říma stojí na potu a utrpení stovek tisíců otroků. Malá vzpoura gladiátorů v Capue se rozroste do netušených rozměrů. Jedním ze vzbouřenců je i boxer Leon, který byl teprve nedávno odvlečen do otroctví. Podaří se mu v krvavé hrůze, která zaplaví Itálii, opět najít svoji ženu a malého synka?
Informace:
Vydáno: 2019 , Brána, Euromedia
Počet stran: 286
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Lucie Vávrová
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7617-214-2
Přidejte odpověď