Recenze: Vlado Ríša (ed) – Mrtvý v parovodu

Bazárek knih

Bazárek knih
Mrtvý v parovodu

Vlado Ríša (ed)
XB-1 – 2012

Před mnoha a mnoha lety, bylo to v roce 1996, jsem se poprvé střetnul se specifickým subžánrem fantastiky, steampunkem. Co by jinoch angličtinou nepolíbený, mi trvalo celkem dlouho, než jsem tem název rozklíčoval. Každopádně se díky knize Brány Anubisovi stal paropunk mým oblíbeným žánrem. A tak, když jsem celkem nedávno narazil na povídkovou sbírku českých autorů, která sice spatřila světlo světa už v roce 2012, nezaváhal jsem. Vzhůru tedy do světů, kde je hybnou silou voda přeměněná v páru.

mrtvy v parovodu
Mrtvý v parovodu

Knihu otevírá povídka Leonarda Medka, který je autorem skvělé tetralogie Dobrodruh odehrávající se v La Belle Époque na spoustě exotických míst. Příběh zloděje si vystačí s tuzemskými reáliemi a v čase se posune o kousek dál před onu krásnou dobu.Navíc Jáša Vosyka je prostě pechfógl. Sotva vyšel z vězení, je znovu na útěku po nepříliš povedené krádeži. Jeho dalším cílem je usedlost anglického gentlemana Waldo Richardse, protože kdo vlastní tak luxusní parovůz jako on, bude mít jistě spoustu hotovosti. No, loupež rozhodně nedopadne dle Jášových představ.

Martin(a) D. Antonín(ová) pak přináší vlajkový parotank celé knihy. Pási spási totiž dostaly daleko největší prostor a na devadesáti stranách rozehrávají příběh, který by se možná dal charakterizovat jako takové parní absurdní drama. O človíčka v něm sice nezavadíte, za to je plný hodně zvláštních bytostí, orkové, goblini a mechanická půlelfka jako osádka parní tanku, jsou ti nejběžnější z nich. Vozidlo poháněné párou, pod jehož kotlem se spaluje i hodně netradiční palivo, je pak důležitou rekvizitou celého příběhu.

Oproti tomu Eskapády pana Finnegana se párou jen lehce orosí při zmínce o vzducholodích parou poháněných. Za to se povídka Julie Novákové odehrává přímo ve viktoriánské Anglii a samotná panovnice, která dala této době jméno, se v ní nakrátko objeví. Příběh dvojice zlodějů, kterou vývoj situace donutí spolupracovat, je napsán velmi čtivě a jak Desmond Finnegan, tak jeho zlodějská partnerka jsou neskutečně sympatičtí. Rozhodně bych si s touto ústřední dvojicí dokázal představit i další příběhy.

Márinka Lahodová v průběhu příběhu Hany Šochové nakonec poslechne radu své kmotry, která jí říká: Chytni štěstí za pačesy a z osiřelého děvčete to dotáhne velmi daleko. To, co na úplném začátku vypadá jako text od Vlasty Javořické, se díky postupně budovanému napětí vyvine až do podoby temného, lehce frankensteinovského vyprávění. Navíc s přesahem k reálně žijícím osobám konce devatenáctého století. Ono dožít se v té době úctyhodných osmdesáti šesti let nemohlo být samo sebou.

První detektivní příběh knihy má na svědomí Vlado Ríša a jeho Série 13 se skutečně odehrává ve světě, kde pára vládne. Pražský detektiv Tony Rendl je pověřen bohatým továrníkem, aby pátral po zmizelém robotovi třinácté série, který může znamenat průlom ve výrobě robotických bytostí a samozřejmě přinést i nemalý zisk. Pátrání samozřejmě přinese nejedno překvapení. Tohle je ostatně steampunk každým coulem, který se neomezuje jen na pár rekvizit, ale přináší plnohodnotný parosvět. Představa, že Prahu křižuje nejedna steamway není úplně od věci.

A hned vzápětí se na stránkách knihy objevuje anotací slibovaný Sherlock Holmes v povídce, která jí dala jméno. Proč zemřel Mrtvý v parovodu tak musí vyřešit detektiv, jemuž je vlastní dedukce a láska k hudbě, kterou může provozovat i díky svým novým parním houslím. Nepostradatelný společník význačného detektiva, doktor Watson, je pak vypravěčem příběhu, který má na svědomí jeden z nejlepších žánrových povídkářů Josef Pecinovský. Stejně nepostradatelnou, i když v tomto případě velmi okrajovou postavou je inspektor Lestrade. I v tomto světě hraje pára, coby hybatel doby jasný prim, i když místy je to dovedené ad absurdum. Parní telegraf, topinkovač, psací stroj, ruleta a další rekvizity se objevují každou chvíli. Občas sice logika věci lehce zazlobí, ale vyprávění je to povedené.

Pokud má spisovatel na svědomí titul Století páry, bylo by asi neobvyklé, aby se v této antologii neobjevil. Chlapec a jeho trol Petra Shicka začíná pěkně zostra. Trolové mají totiž nadlidskou sílu, a tak pro ně není problém utrhnout spřažený kulomet z věže parotanku, nebo se po několika úderech pěstí probourat skrze jeho plátování. Nebohá osádka tak může posloužit jako chutná svačinka. Skvělá povídka odehrávající se během války, a tedy přiměřeně krvavá. I vzhledem k tomu, že jeden z velitelů císařské armády přistupuje k bojovým povinnostem poměrně pragmaticky. Příběh, kdy není všem hrdinům dáno dožít se jeho konce.

Na závěr přichází povídka, k níž se vztahuje nádherná titulní ilustrace z obálky knihy, jejíž autorkou je Jana Šouflová. Lucie Lukačovičová se svými hrdiny tentokrát vydává až do koloniální Indie a není proto divu, že její hrdinové mohou k přepravě použít mechanického obrněného slona. Zatím jsem se nesetkal s příběhem této autorky, který by se mi nelíbil. A Čestné slovo v tomto ohledu není výjimkou. Do konceptu knihy zapadá spíše dobou, ve které se odehrává než přítomností parních udělátek, ale to vůbec nevadí. Je více než důstojným zakončením celé knihy.

Jak už bylo řečeno, vlastně napsáno, výše, některé povídky se o páru jen tak lehce otřou, zatímco jiné jsou jí prosycené naplno, až hrozí přetlak. Důležité je, že žádná z povídek nenudí, autoři představují různorodé pohledy na věc, originální hrdiny i jejich příběhy. Těch necelých tři sta stran rozhodně stojí za přečtení. Navíc budete mít v knihovně titul se skutečně vydařenou obálkou.

Hodnocení: 80%

Knihu lze zakoupit ve Vesmírném koloniálu:

vesmirny kolonial
XB-1

Přehled povídek:

Leonard Medek (Příběh zloděje)
Martin D. Antonín (Pási spási)
Julie Nováková (Eskapády pana Finnegana)
Hana Šochová (Chytni štěstí za pačesy)
Vlado Ríša (Série třináct)
Josef Pecinovský (Mrtvý v parovodu)
Petr Schink (Chlapec a jeho trol)
Lucie Lukačovičová (Čestné slovo).

Anotace:

Antologie sci-fi fantasy povídek renomovaných českých autorů, jejichž společným jmenovatelem jeg oblíbený steampunk, aneb období klopotného technického rozvoje v 19. století. Nejslavnější jména české fantaskní scény se v této sbírce sešla nad motivem steampunku.

Medek, Antonín, Ríša, Pecinovský, Schink, Lukačovičová a další autoři, jejichž fantazie je bezbřehá, vezmou čtenáře v rámci technického rozvoje z Prahy do Londýna, do indického pralesa i na jiná méně pravděpodobná místa společně s Sherlockem Holmesem, trolem, či drobným českým zlodějíčkem a jinými postavami.

Na mušce mají všemožné technické vynálezy, ozubená kola a jiné mechanické aparáty, to vše samozřejmě okořeněno nevšedními příběhy.

Informace:

Vydáno: 2012 , XB-1 (Konektor XB1)
Počet stran: 296
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Jana Šouflová
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-905300-0-

1 trackback / pingback

  1. XB-1: 1/2024 - Henry´s SF&F web

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*



Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..