Ultraviolet – recenze
Kurt Wimmer, režisér, lespoň pro mě osobně překvapivě velmi dobrého filmu Equilibrium a Milla Jovovich ve filmu, jenž je další komiksovou adaptací. Co z toho může vzejít, Pokud jste film již viděli, tak jste si názor určitě udělali sami a pokud ne, pokusí se vás na něj připravit tato krátká recenze.
Vydáno dne 16. 11. 2008
Už titulky se vás snaží připravit na to, že se jedná o zfilmovaný komiks a vzápětí přijde první věta v podání samotné Ultraviolet: „Zdravím vás, narodila jsem se ve světě, kterému těžko porozumíte.“ Načež přijde první scéna, která je víc kreslená než reálná. A nyní přichází první selekce mezi diváky. První zděšeně vypínají přehrávače a znechuceně disk či kazetu odkládají. My, více imunní a vyhledávající vše neobvyklé, zůstáváme a dostává se nám sladké odměny, bohužel však s kyselou pachutí.
Do děje nás opět zasvětí samotná Ultraviolet a představí nám svět, který zamořil zmutovaný virus uniklý z vojenských laboratoří, a který část lidí přetvořil na hemofágy živící se krví, tedy v podstatě upíry. Proti nim se postavila „militantní zdravotnická organizace“ křížená z církví a všemožně bojuje za jejich vyhlazení. Ultraviolet se tak zapojuje do hnutí odporu, které se snaží získat novou biologickou zbraň, kterou proti nim zdravotníci vyvinuli. Celkem neoriginální námět kombinuje několik situací, které jsme již měli množnost vidět ve spoustě jiných filmů. Ovšem teprve samotné zpracování stojí za to.
Bez mučení musím napsat, že tenhle film budou obdivovat snad jen ti nejskalnější fanoušci Milly Jovovich , příznivci jejích těsných oblečků a skuteční hemofágové (upíři), pokud mezi námi skutečně žijí. Čeká nás totiž pořádná dávka akce, která se ale vymyká všem pravidlům a o její uvěřitelnosti by nezapochybovali snad jen chovanci psychiatrických léčeben. Můžete sice namítnout, že je to podle komiksu, ale všeho z mírou. Zatímco v Equilibriu řešil režisér, celkem zdatně, souboje jednoho proti deseti, zde musel rozlousknout oříšek sta protivníků, se kterými si Ultraviolet zkrátka musí poradit. Dalším mínusem jsou herecké, nebo spíše neherecké, výkony hlavních protagonistů. Ani Milla Jovovich, ani Nick Chinlund v roli hlavního záporáka, totiž příliš nehrají. Po celý film si vystačí s párem standardních výrazů a vyloženě zlých kukučů. Takže teď už víte, co všechno v tomhle filmu nefunguje.
Na závěr lze ale poznamenat, že i snímek Ultraviolet si můžete opravdu vychutnat. A jak na to? Musíte úplně vypnout mozek, zpřetrhat dobrovolně všechny synaptické spojení, co jich jen v mozkovně máte a pak máte vyhráno. Zkuste prostě vypnout a nechte se unášet. Jinak to prostě nepůjde.
Přidejte odpověď